Akcja "Sprzątanie świata" już po raz 21 za nami

2014-09-22 16:40 Informacja prasowa
Sprzątanie
Autor: Informacja prasowa

Na lądzie, pod wodą i na wodzie, w całym kraju setki tysięcy wolontariuszy ruszyło na akcję Sprzątania świata!

Tradycyjnie, jak już od 21 lat, w trzeci weekend września, w wielu zakątkach Polski odbyły się obchody finału 21. edycji Kampanii Sprzątanie świata – Polska. W tym roku organizowano akcje sprzątania, działania edukacyjne, happeningi, a w Węgorzewie i w Warszawie odbyły się trzy akcje centralne finału, podczas których posprzątano Kanał Węgorzewski, Brzegi warszawskiej Wisły i glinianki w Parku Moczydło na warszawskiej Woli. Tym razem kampania rozpoczęła się wyjątkowo przed wakacjami, aby pod hasłem „Turysto! Szanuj środowisko!” przez całe wakacje promować odpowiedzialne postawy wobec środowiska w czasie wypoczynku.

Podczas wydarzeń finałowych akcji zebrano ponad 6500 litrów odpadów.

Pełne wyniki tegorocznego Sprzątania świata zostaną podane po wpłynięciu do Fundacji raportów z działań lokalnych, czyli w połowie października.

Powrót na jeziora – sprzątanie Kanału Węgorzewskiego

Wydarzenia centralne finału rozpoczęły się od podsumowania wakacyjnego projektu Fundacji Nasza Ziemia „Wpłyń na czyste Mazury”. We współpracy z Fundacją Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich z Giżycka, Urzędem Gminy Węgorzewo, Mazurskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, żeglarzami stacjonującymi w Porcie Keja i młodzieżą z węgorzewskich szkół, został posprzątany został fragment Kanału Węgorzewskiego i tereny przyległe. W czasie niespełna dwóch godz., ponad 100 uczestników wydarzenia zebrała ponad 1500l odpadów, głównie butelek plastikowych, torebek jednorazowych, opakowań po żywności, puszek, kapsli i opon. Poza sprzątaniem uczestnicy mogli wziąć udział w przygotowanych specjalnie zajęciach edukacyjnych. W czasie akcji swój finał znalazła też Wstęga Mazurska - każdy, kto wziął udział w sprzątaniu, mógł złożyć na niej swój podpis.

Nad brzegami warszawskiej Wisły

Również w sobotę na wszystkich warszawskich plażach, odbyło się sprzątanie brzegów Wisły. Głównym miejscem działań Fundacji Nasza Ziemia była plaża Poniatówka. Oficjalne rozpoczęcie sprzątania nastąpiło o godzinie 12.30. Do akcji zachęcali m. in.: Mira Stanisławska Meysztowicz – inicjatorka akcji Sprzątanie świata - Polska oraz p. Marek Piwowarski – Pełnomocnik Prezydenta m. st. Warszawy ds. zagospodarowania nabrzeża Wisły. W sprzątaniu wzięło udział kilkadziesiąt osób, w tym uczniowie Gimnazjum nr XLII, uczniowie i nauczyciele Gimnazjum nr XIX im B. Prusa, którzy rozpoczęli sprzątanie już od godziny 9.00. Do akcji przyłączyli się ambasadorowie Fundacji Nasza Ziemia - Ewelina Flinta oraz Grzegorz Kasdepke. Uprzątano odpady z brzegów, zatoczek i wiślanych wysp. Łodzie do sprzątanie udostępnił Zarząd Mienia m.st. Warszawy. Podczas trzech godzin akcji na Poniatówce oraz wiślanych wyspach zebrano ponad 30 worków odpadów (łącznie około 3600 litrów) - większość z nich stanowiły niedopałki, puszki, butelki oraz reklamówki. Wśród odpadów pojawiły się nawet grille – znak rozpoznawczy turystów odpoczywających nad Wisłą.

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU

Fundacja Nasza Ziemia dziękuje za pomoc przy organizacji wydarzenia Zarządowi Mienia M. St. Warszawy oraz Służbie Brzegowej za zapewnienie worków i rękawic do sprzątania, odbioru zebranych odpadów oraz poczęstunku dla uczestników akcji.

Na gliniankach

Na koniec obchodów finału Sprzątania świata, w niedzielę 21 września, wraz z Grupą Eksplorującą Podwarszawskie Nurkowiska posprzątane zostały glinianki w Parku Moczydło na warszawskiej Woli. O godz. 11.00 nurkowie zeszli pod wodę. Za chwilę na brzegu pojawiły się pierwsze odpady: butelki, stare wiadra, opony. Z każdą chwilą odpadów przybywało, które ochotnicy na brzegu przenosili do kontenera. Równolegle prowadzone były różnego rodzaju aktywności edukacyjne. Można było sprawdzić swoją wiedzę kręcąc wodnym kołem fortuny, czy biorąc udział w quizie odpadowym. Partnerem wydarzenia był Urząd Gminy Wola. Łącznie zebrano ponad 1500 l odpadów.

Dziękujemy i gratulujemy lokalnym organizatorom

Razem z Fundacją w różnych rejonach Polski działało w tym roku 100 wyselekcjonowanych przez Fundację lokalnych koordynatorów, którzy przygotowali akcje sprzątania i wspierali innych organizatorów. O szczegółowych efektach przeprowadzonych działań, Fundacja poinformuje po otrzymaniu wszystkich raportów od lokalnych koordynatorów i organizatorów w połowie października 2014.

Wszystkim uczestnikom, patronom i partnerom 21.akcji Sprzątania świata – Polska

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

Więcej informacji o tegorocznej akcji:

www.sprzatanieswiata-polska.pl www.naszaziemia.pl

www.facebook.com/naszaziemia

 

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.